Mistrovství republiky v cyklokrosu vyhrál Kamil Ausbuher

V neděli 11. ledna se v Plzni jelo 53. mistrovství České republiky v cyklokrosu. Prvenství nečekaně získal Kamil Ausbuher z týmu Budvar Tábor, druhý dojel jeho týmový kolega Martin Zlámalík a na třetím místě skončil Radomír Šimůnek mladší jezdící za MEZ Belgium.

Pořadatelé postavili 2500 metrů dlouhý okruh na Lopatárně, který byl poměrně rozbahněný a na některých místech byl led. Podle serveru www.cyklokros.cz sledovalo závod na místě asi 5000 diváků a další mohli sledovat přímý přenos v České televizi.

Na start kvůli chřipce nenastoupil Martin Bína. Do terénu najížděl na prvním místě Ausbuher, za ním Pospíšil následovaný dvojicí Zlámalík a Šimůnek.

Ve druhém kole se dostal do vedení Jiří Pospíšil, Ausbuher jezdil na druhém místě a Zlámalík se Šimůnkem za nimi. Potom Kamil Ausbuher spadl a Pospíšil mu odjel a udržoval si náskok.

Do sedmého kola kola vjížděl Pospíšil na prvním místě s náskokem 4 sekund před Ausbuherem. Pak mu však podklouzl v zatáčce kolo a Ausbuher se dostal před něj. Při pádu spadl Pospíšilovi řetěz (později řekl že při nasazování zlomil i drát) a vypadalo to že se rozhodl skončit. Potom se ale rozjel, v depu si vyměnil kolo a pokoušel se dojet Ausbuhera.

Při dalším průjezdu cílem ztrácel Pospíšil na vedoucího Ausbuhera 15 vteřin, hodně však riskoval a znova spadnul. Potom ho dojel Šimůnek se Zlámalíkem, začal se propadat a odstoupil.

Ausbuher na prvním místě měl velký náskok, za ním jeli stále Zlámalík se Šimůnkem a ze zad se začal propracovávat Petr Dlask, který chtěl obhájit titul.

V předposledním kole odjel Zlámalík Šimůnkovi, na čtvrtém místě jezdil Dlask a tohle pořadí vydrželo až do cíle.

Podle výsledků z Mistrovství ČR se zčásti určovala nominace na Mistrovství světa, kde by měli ČR reprezentovat Pospíšil, Dlask, Ausbuher a Ježek v elitní kategorii a v kategorii do 23 let Zlámalík, Šimůnek a Štybar.

Výsledky: 1. Ausbuher 58:47, 2. Zlámalík (oba Budvar Tábor) -17, 3. Šimůnek (MEZ Belgium) -23, 4. Dlask -27, 5. Ježek (oba Author) -39, 6. Trunschka (Mercedes Selle Italia) -55, 7. Mudroch (Tatra mléko) -1:13, 8. Štybar (Mercedes Selle Italia) stejný čas, 9. Kyzivát (Control Johnson Ml. Boleslav) -1:24, 10. Soukup (Budvar Tábor) -1:34.