Těžká volba – XTR Rapid Fire nebo X.0 Trigger?

Horkým tématem posledních týdnů je u mnoha bajkerů volba nových komponentů pro další sezónu. Příchod nového Shimana 2007 je ve znamení částečného návratu k osvědčenému páčkovému řazení Rapid Fire jako alternativy k rozporuplně přijatým dualům.

XTR Rapid FireŘazení Shimano 2007

Největším trhákem je samozřejmě kompletně inovovaná sada XTR, která se po 4 letech výroby dočkala nové generace. Kromě přepracovaných dualů se na scénu vrací páčkové řazení Rapid Fire, které ve verzi Plus (SL-M970) přináší několik zásadních novinek:

  • Instant release – rychlejší řazení, k přeřazení na menší pastorek dochází ihned při stisku horní (černé) páčky, nikoliv až po jejím uvolnění, jako tomu bylo doposud
  • Multi-release – jedním pohybem páčky lze přeřadit až o 3 stupně nahoru (na lehčí pastorek) a o 2 dolů
  • 2-way release – řazení dolů (na menší pastorek) lze ovládat buď klasicky ukazováčkem, nebo z druhé strany palcem ve stylu Sramu
  • celé řazení lze horizontálně posouvat vůči objímce o cca 1 centimetr a tím doladit optimální polohu všech komponentů na řidítkách

Přestože Rapid Fire páčky fungují i s inverzními přehazovačkami určenými pro Dual control řazení, optimální je spolupráce s klasickou přehazovačkou. Proto Shimano uvedl na trh verzi Top normal s klasických chodem (označení RD-M971).

X.0 Trigger ShifterŘazení SRAM 2007

U SRAMU k žádné revoluci v nejvyšších patrech nabídky nedošlo, výroba komponentů X.0 pokračuje v nezměněné podobě. Jedno z nejlehčích řazení na trhu, otočné gripy X.0 Twist Shifter ponecháme teď stranou a zaměříme se na páčky X.0 Trigger Shift.

Ty kromě atraktivního designu nabízejí tyto vlastnosti:

  • Zero Loss Travel – systém ESP – převodový poměr mezi řadící páčkou a pohybem přehazovačky je 1:1 narozdíl od 2:1 u Shimana, z tohoto důvodu nejsou oba systémy kompatibilní (přesmykače se to netýká, tam je u obou firem poměr 1:1)
  • nastavitelný úhel spodní (kovové) páky v rozsahu ± 30 stupňů

X.0 přehazovačkaHightech výrobkem je i přehazovačka X.0 Blackbox s ramínkem vyrobeným z karbonu, proslavená jak několika cenami za design, tak především precizním chodem.

Srovnání obou systémů

Hmotnost

  • Řazení  (pár)
    • XTR Rapid Fire Plus – 215 g (neoficiální údaj)
    • X.0 Trigger Shifter – 252 g
  • Přehazovačka
    • XTR RD-M971-SGS (dlouhé ramínko) – 198 g (skutečně navážená hmotnost)
    • X.0 (dlouhé ramínko) – 210 g

XTR přehazovačkaChod systémů

Shimano XTR řazení jde precizně a lehce oběma směry, velkou výhodou je oboustranný chod horní páčky (palec nebo ukazováček), u X.0 se ovládá řazení nahorů i dolů palcem. Dráha spodních páček (řazení na větší pastorek) je u obou systémů přibližně stejná. SRAM poznáte i podle typického zvuku, řazení je hlučnější, ovšem zároveň neskutečně přesné a rychlé. Je ale potřeba o něco větší síla na spodní páčku, horní řadí na menší pastorek okamžitě a s minimálním krokem páky.

Cena

V aktuální nabídce e-shopů vychází cena obou systémů řazení přibližně stejně – od cca 3.700 Kč (pokud vychytáte slevové akce :), přehazovačka XTR se s cenou od 2.800 Kč pohybuje zhruba tisíc korun pod X.0.

Pár fotek XTR…

Srovnání XTR vs. X.0

Srovnání XTR vs. X.0

Srovnání XTR vs. X.0

Srovnání XTR vs. X.0

Srovnání XTR vs. X.0

Pár fotek X.0…

Srovnání XTR vs. X.0

Srovnání XTR vs. X.0

Srovnání XTR vs. X.0

Srovnání XTR vs. X.0

Verdikt

Vše říká už název tohoto článečku, rozhodování je peklo 🙂 Funkčností, ergonomií i designově tvoří jak XTR, tak X.0 špičku v cyklistických komponentech. V hmotnosti lehce vede XTR, rozhodujcí slovo ale pravděpodobně bude mít skladba ostatních součástek na kole a osobní sympatie. Ke SRAMU se perfektně hodí všechny brzdy ze stáje Avid, z XTR jde zase poskládat komplet.

Na top modelech kol předních výrobců se v loňském roce čím dál více objevovaly komponenty X.0, takže bude zajímavé sledovat, co se stane po příchodu nového XTR.

You may also like...