11. ročník Dolomiti Superbike – nejtěžšího MTB závodu v Dolomitech

Specialista na maratony, 37letý Ital Marzio Deho zvítězil v MTB závodě Dolomiti Superbike dlouhém 111 kilometrů s převýšením 3.000 metrů. Porazil Olympijského šampiona, Holanďana Barta Brentjense a Sandro Spaetha ze Švýcarska. Mezi ženami zvítězila Finka Pia Sunstedt před Anitou Steiner ze Švýcarska a Němkou Alexandrou Rosenstiel.

V závodě dlouhém 59 km zvítězil momentálně třetí muž průběžného pořadí UCI SP v XC Roel Paulissen (Belgie). Mezi ženami kralovala Italka Marika Covre.

Dolomiti Superbike - 11. ročník MTB závodu

Vítěz závodu M. Deho vyhrál Dolomiti Superbike poprvé, jediným jeho úspěchem v tomto podniku je druhé místo z r. 2002, kdy skončil druhý za Mauro Bettinem. Rekord trati 4:22.37 z r. 2003, který zajel Thomas Dietsch odolal. Letos se jelo v těžkém terénu, v zamračeném, chladném a deštivém počasí. Deho zajel letos čas o zhruba 4 minuty pomalejší. Trasa závodu vedla městy: Niederdorf, Toblach, Sexten, Innichen, Prags – potom zpět do místa startu Niederdorfu

Komentáře závodníků:

• Marzio Deho, 1. místo: „Od samého začátku mi bylo jasné, že největším soupeřem bude Bart. Ale na druhou stranu vždy věřím v možnost zvítězit. Na první horské prémii jsem zaostával o 15 sekund. Tento rozdíl se ještě zvětšil, protože jsem upadl. Po druhé prémii jsem měl defekt, který se mi podařilo opravit během 2 minut. V té chvíli jsem na Barta ztrácel více než 2 min. Začal jsem Barta stíhat. Ve stoupání na nejvyšší bod závodu Plätzwiese jsem Barta dostihl. Někdo zakřičel, že jedu skvěle, to mi vždy pomůže a zvedne mi to náladu. Barta jsem docvakl a následně mu nastoupil, v tomto okamžiku se závod rozhodl. Poslední sjezd už byl v pohodě“.
  • Bart Brentjens, 2. místo: „Málo jsem se v neděli najedl a v nejdůležitější chvíli závodu mi chyběla potřebná energie. Gratuluji Marziovi k vítězství“.
  • Pia Sundstedt, 1. místo: „Necítila jsem se dobře a snažila jsem se jet své tempo. Jiné závody vyhrávám s náskokem 10-15 minut před ostatními, nijak jsem to neřešila. Do kopce jsem neměla problémy, dolů je to horší, na biku jsem začala závodit teprve před pár týdny:-).”

pozn. autora – Pia Sunstedt závodí již léta na silnici. Vyhrála několik etap ženského Gira d`Italia, v r. 1997 vyhrála Giro del Trentino a letos zvítězila na evropském MTB championátu v Frammersbachu.

Na trati dlouhé 59 km zvítězil R. Paulissen v novém rekordním čase – 2:12,48. Roelovi se podařilo zlepšit dosavadní rekord M. Debertollise z r. 2001 o téměř 3 minuty. Ve finiši porazil svého tréninkového partnera Hannese Pallhubera. Třetí skončil Roland Stauder (oba z Tyrol), který jel den předtím Salzkammergut Trophy v Bad Goisernu (skončil 11.). Čtvrtý dojel Massimo Debertollis, který rovněž den předtím závodil v na trati UCI SP v MTB marathonu v Bad Goisernu (skončil 5.)

Zdroj: Gernot Mussner