Ergomo už používá i Tomáš Bucháček
Wattmetr Ergomo Pro
V profesionálním i hobby tréninku pomalu končí éra sporttesterů a do hry vstupují watty. K popisu této problematiky určitě nestačí prostor jednoho článku, spoustu informací naleznete na stánkách Ondřeje Vojtěchovského. Pokud vše shrneme do co nejmenšího prostoru, lze laicky napsat, že měřiče tepové frekvence zobrazují reakci organizmu na zátěž, nikoliv skutečný tréninkový nebo závodní výkon, se značným zpožděním, navíc v oblastech nad AnP velice nepřesně. Tyto chyby v interpretaci absolvované zátěže eliminují systémy měřící podaný výkon, protože – opět laicky – watty jsou prostě watty a ty jsou vždy stejné, bez ohledu na aktuální zdravotní stav, profil silnice nebo směr větru.
Díky této přesné kontrole v reálném čase lze trénovat mnohem efektivněji. Systému existuje mnoho, pokud vyřadíme naprosto nevyhovující Polar a podobné náhražky skutečného měřiče, zůstává SRM, Powertap a Ergomo. Powertap používá k měření senzor v zadním náboji, SRM speciální kliky a Ergomo využívá ke stanovení výkonu šlapací střed.
Výhody Ergoma
Mezi hlavní výhody německého systému Ergomo patří dle mého názoru:
-
jednoduchá montáž (viz. níže) bez nutnosti měnit důležité komponenty, jako jsou třeba kola
-
relativně příznivá cena
-
provoz bez baterie integrované ve snímači, vše je napájeno přes computer a ten se nabíjí přes adaptér "ze zdi"
-
minimální nárůst hmotnosti kola – komplet včetně kabeláže, držáku, klik a computeru přidá pouchých 252 gramů oproti klikám Dura Ace
-
veškerá elektronika snímače je ukryta ve šlapacím středu, nehrozí poškození
Montáž systému
Při předávání Ergoma Tomáši Bucháčkovi (PSK Whirpool), který je po Jiřím Ježkovi, Standovi Kozubkovi a Ivanovi Rybaříkovi dalším profíkem na Ergomu, jsme pořídili pár fotek, které naleznete v galerii níže spolu s bonusovými fotkami z brněnského mistráku.
Montáž spočívá ve výměně středu (případně celých klik, podle používaného systému) za senzor Ergomo. Ten se dodává v provedení s osou ISO 4-hran, ISIS nebo Octalink. K verzi ISO a ISIS je možné dokoupit originální karbonové kliky Ergomo, případně použít jakékoliv jiné kompatibilní. Přenos dat je z důvodu zamezení rušení a hlavně napájení senzoru řešen kabelem, nepřehlédnutelný oranžový computer se dodává s držákem na řidítka.
Celá procedura zabere mechanikovi přibližně hodinu, ihned poté je možno začít systém používat. Instalace dodávaného software ErgoRacer je bezproblémová, po tom, co si zvyknete na netradiční vzhled programu, je i jeho používání jednoduché. Přenos dat do počítače probíhá přes USB kabel.
Hmotnost kompletního systému je 1028 g
Kliky + osa Dura Ace váží 776 g
Po protažení závitu…
…se nainstaluje střed
Kliky Ergomo ISO 4-hran
Níže naleznete fotky Ergoma + fotogalerii mistrovského závodu Tomáše Bucháčka
Zobrazit galerii |