Fatbike (snowbike) AGang Sumo

fatbike_agang_sumo-7Na letošním Eurobiku představil AGang prototyp svého snowbiku – AGang Sumo. Momentálně ho můžete vidět na Singltrek Centru, odkud jsou i následující fotky.

Snowbike (někdy označovaný jako fatbike) je kolo s hodně širokými plášti (jak je ostatně vidět na fotkách) určené do bláta, písku nebo sněho. Snowbiky vznikly na Aljašce a jsou spojeny se známým závodem Iditarod, kterého se několikrát zúčastnil i Jan Kopka. Původně se používali spojené dva ráfky vedle sebe, později se přešlo extra široký ráfek se speciálním širokým pláštěm.

Průkopníkem snowbiků byl Simon Rakower který v osmdesátých letech vytvořil ráfky SnowCat, což byly 44mm široké ráfky které se dali použít na většině sériově vyráběných rámech.

Ve stejné době vytvořil v Novém Mexiku Ray Molinas 80mm ráfek s 3,5″ pláštěm a začal k nim vyrábět i speciální rámy. Ráfky a pláště byly pak dováženy na Aljašku kde několik výrobců začalo vyrábět vlastní rámy. Momentálně existuje několik specializovaných výrobců a fatbiky má v nabídce i pár velkých značek.

Možná si vzpomenete jaké pozdvižení vyvolal Manuel Beastly se svým fatbikem na letošním Sea Otter:-)

fatbike_agang_sumo-1

fatbike_agang_sumo-2

fatbike_agang_sumo-3

fatbike_agang_sumo-4

fatbike_agang_sumo-5

fatbike_agang_sumo-6

fatbike_agang_sumo-7

fatbike_agang_sumo-8

fatbike_agang_sumo-9

fatbike_agang_sumo-10

fatbike_agang_sumo-11

fatbike_agang_sumo-12

You may also like...