MTB Posázavím ve dvou (hodinách)


Prvomájové pondělí bylo v Mnichovicích u Prahy ve znamení závodu horských kol na 50 km, určeného pro širokou veřejnost. Atraktivní, lehce zvlněná trasa v oblasti Jevanských rybníků byla příslibem rychlého průběhu závodu – pracovně nazvaného "intenzivní trénink".

Předchozí den absolvovaný výlet Středohořím zanechal na mém organismu nějaké stopy (větší na psychice), rád jsem se tak ujal role doprovodného kola ženy (s větší šancí na slušné umístění) z nejmenovaného cvikovského oddílu 🙂

Prezentace závoduTradiční příjezd na poslední chvíli (vím, už mám v autě mapu ČR… ) a poměrně dlouhá fronta u prezentace na místě se hlásících lidí navozovala správné předzávodní stavy mysli, pořadatelé však situaci operativně vyřešili a nakonec jsme před startem stihli nejen sbalit pár výtisků časopisu Peloton povalujících se u prezentace, ale i přidělat čísla na kola. V kapse jednu musli tyčku, v bidonu vodu a vyjížďka mohla začít.

Řazení probíhalo do dvou vln, první pro čísla do 150, druhá pro ostatních cca 600 cyklistů. Po krátkém průjezdu městem následoval první nájezd do terénu. Výjezd po úzké pěšině, nepříliš technicky náročný, způsobil lehké ucpání trati, ale zároveň roztáhl pole závodníků, což zvyšovalo bezpečnost v následujících rychlých pasážích příměstského asfaltovo-terénního sjezdíku.

Bezchybné značení a dostatek pořadatelů umožnil soustředit se pouze na svůj výkon, převažující zpevněné cesty občas vystřídalo překvapení:

  • technický singletrail sjezdík bahnem podél koryta potoka
  • tunel osvětlený řetězem na vánoční stromeček nebo nečím podobným, v tmavých a navíc ještě zablácených brýlých byly žluté žárovičky jedinou věcí, která mi udávala směr
  • povinný brod – přes potok, projet šel, ale ne každému se to povedlo
  • další "dobrovolné" brody – zaregistroval jsem několik míst přes potok, kde šlo projet buď přes můstek nebo vodou
  • bahenní lázeň v lese několik km před cílem

První brodZe zadních pozic jsme se probíjeli dopředu, až do občerstvovací stanice v Ondřejově se pro mě závod vyvíjel jako pohodová vyjížďka s občasným ohlédnutím za sebe, případně lehkým zrychlením po pokynu zezadu 🙂 Lehké přibrždění u stánku s ionťáky, čoko tyčkami a banány se mi však málem stalo osudným, skupinka nabrala pekelné tempo a v táhlém sjezdíku mě její sjíždění stálo dost energie.

Rovinatější profil poslední třetiny trasy zvyšoval průměr, překvapovaly mě agresivní nástupy "mojí svěřenkyně" při každém dojetí nějaké ženy, kterými se posouvala do vyšších míst průbežného pořadí a které bohužel roztrhaly všechny skupinky, do kterých jsme přijeli 🙂 Poslední část závodu tak pro mě byla regulérní jízdou na plno, představy o pohodovém pojetí se rozplynuly a já se těšil na cíl.

Cíl MnichoviceTen jsem spatřil po 2 hodinách jako čtvrtá žena 🙂 a v první stovce celkově. Pořadatelé předali tašku s upomínkovým tričkem, po pocitnutí z mrákot jsem hodil kola od bláta do kufru auta (fronta na jejich mytí sice nebyla nějak extrémní, přednost ale dostal guláš + pivo resp. chleba namočený v omáčce + voda u Ivči  – možna by při maratonech nebylo na škodu připravovat i bezmasou variantu občerstvení). Sprchy suploval hasičský vůz, naštěstí počasí umožňovalo i takovou formu hygieny.

Spousta stánků, módní přehlídka, skvěle zvládnuté vyhlašování a vtipně moderovaná tombola (nechápu, jaktože jsem opět nic nepobral, když se losovalo snad 200 cen 🙂 byla třešničkou na dortu celé akce.

Přestože délkou a převýšením se závod neřadí ke klasickým maratonům, díky atmosféře a zajímavé trase určitě stojí to.

2006 KHS maraton Mnichovice 032 2006 KHS maraton Mnichovice 040 2006 KHS maraton Mnichovice 046 2006 KHS maraton Mnichovice 053 2006 KHS maraton Mnichovice 056 2006 KHS maraton Mnichovice 064 2006 KHS maraton Mnichovice 090 2006 KHS maraton Mnichovice 096 2006 KHS maraton Mnichovice 109 2006 KHS maraton Mnichovice 113 2006 KHS maraton Mnichovice 118 2006 KHS maraton Mnichovice 124 2006 KHS maraton Mnichovice 129 2006 KHS maraton Mnichovice 135 2006 KHS maraton Mnichovice 140

You may also like...