Novinky Mavic 2009 – silnice

Pro rok 2009 připravil tradiční francouzský výrobce kol Mavic velké množství vylepšení a novinek. V kategorii silničních zapletených je to celkem 6 naprosto nových modelů.

Pokud půjdeme v hierarchii firmy odshora, první novinkou je kompletně přepracovaný časovkářský a dráhový disk Comete. Díky nové konstrukci došlo ke snížení hmotnosti o 13% na 1150g v silniční verzi, což přispěje k lepší akceleraci kola.

Cosmic Carbone SLR

Do stále oblíbenější kategorie vysokých karbonových plášťových kol přichází Mavic s atraktivním modelem, který technicky vychází z top setu Ultimate. 52mm vysoký ráfek kombinující extra lehký hliník maxtal s 12k karbonovou skořepinou nabízí vynikající aerodynamické parametry při zachování nízké hmotnosti, díky hliníkové brzdné ploše neklade tak vysoké nároky na jezdce, jako celokarbonová kola např. za deště.

Další technickou lahůdkou je karbonový aero výplet s průběžnými "dráty" R2R (protilehlé špice jsou tvořeny z jednoho kusu a nábojem pouze prochází). Ty mají nižší napětí, než klasický výplet a umožňují tak ještě více odlehčit náboje na seřiditelných průmyslových ložiskách QRM+.

Design a berevné provedení je velmi decentní, hmotnost kompletu je 1595 gramů, orientační cena 32 tis. Kč. 

Mavic 2009

Cosmic Carbone SLR

Cosmic Carbone SL

O stupínek níže stojící model používá podobné technologie. Hlavní rozdíl je ve výpletu, přední kolo je vypleteno radiálně 16 aero dráty, na zadním je použit radiální na levé straně, 2 x křížený na straně ořechu. Tím je dosaženo maximálního přenosu energie, při záběru kola jsou na rozdíl od klasického kříženého výpletu využity všechny dráty na levé straně a "tažné" na straně ořechu.

Náboje jsou samozřejmě také na ložiskách QRM+, na 1740 gramů si připravte zhruba 21 tis. Kč, čímž se dostávají tato kola na velmi zajímavý poměr ceny a výkonu.

Mavic 2009

Cosmic Carbone SL

Cosmic Powertap

Měření výkonu se postupně stává standardem v tréninku mnoha cyklistů, firma Mavic přichází z továrními zapletenými koly na náboji Powertap. K dispozici jsou dva modely, celokarbonový galuskový Cosmic Carbone Pro a plášťová varianta Cosmic Carbone SL.

R-Sys Premium

Loňská převratná novinka v konstrukci zapletených kol R-Sys se dočkala černé varianty Premium. Technicky unikátní výplet je založen na použití dutých karbonových "drátů", které jsou pevně uloženy jak v ráfku, tak v náboji. Tím narozdíl od všech ostatních výpletů poskytují jak pevnost v tahu, tak i v tlaku, což umožňuje další zvýšení tuhosti celku. V principu se jedná o návrat ke klasickým dřevěným loukotím, které fungovaly podobně 🙂

U běžných systému bylo již takřka dosaženo konstrukčních limitů – větší napětí v drátech by již nevydržel ráfek. Karbonové paprsky nepruží v tahu (traction) a nedeformují se při stlačení (compresion). Proto se tento patent jmenuje TRACOMP.

V porovnání s modelem Ksyrium SL mají kola R-Sys o 30% větší pevnost při menším namáhání paprsků a ráfků, což umožnilo jít s hmotností ještě o 10% níže. Samozřejmě při zachování dlouhé životnosti a snadné servisovatelnosti tak, jak je u produktů Mavic zvykem.

Hmotnost kol je 1360 gramů, cena u nás se bude pohybovat kolem 28 tis. korun za Premium, stříbrná verze od 26 tis. Kč.

Mavic 2009

R-Sys Premium

Ksyrium Elite

V kategorii pro hobby závodníky a trénink kompletně přepracoval Mavic oblíbený model Ksyrium Elite. Z půvdních kol zůstal pouze název, dieta proběhla prakticky na všech komponentech a výsledkem je hmotnost vynikajících 1550 gramů.

Asymetrický zadní ráfek s výpletem Isopulse umožňuje skvělou akceleraci a minimální ztráty energie při šlapání, seřiditelná ložiska QRM+ zaručují bezproblémový provoz. Stanovená cenovka je 12 tis. za stříbrnou variantu, černá je zhruba o 500 Kč dražší.

Mavic 2009

Ksyrium Elite 2009

Ze stávající modelové řady zůstaly zachovány tyto sety v nezměněné podobě:

  • Cosmic Carbone Ultimate
  • Cosmic Elite
  • R-Sys
  • Ksyrium SL Premium
  • Ksyrium SL
  • Ksyrium Equipe
  • Aksium
Zobrazit fotogalerii

You may also like...