Paříž-Nice 2005

První březnovou neděli, konkrétně 6.3., startuje v těsné blízkosti Paříže 63. ročník tradičního jarního etapáku Paříž-Nice, jehož zajisté největším letošním lákadlem je start šestinásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga, který bude jistě mohutně podporován vodonosiči svého nového chlebodárce přírodovědného Discovery Channel. Soupisku zdobí 21 zvučných jmen profi-týmů, které jsou příslibem lítého boje až do posledního z celkových 1.232 km.

Discovery bude v závodě mít silné zastoupení, na startu se objeví smutný hrdina úvodu roku, věčný smolař Paolo Salvodelli, který zahájil sezónu zlomenou klíční kostí. Vedle Armstroga a Salvodelliho startují Popovych a věrný domestik Hincapie, který v neděli vyhrál klasiku Kuurne-Brussels-Kuurne.

Historie vítězů závodu je plná legend, pro mě překvapením je dominance irských cyklistů S. Rocheho a S. Kellyho (vítěz neuvěřitelných 7. ročníků v řadě za sebou) v osmdesátých letech, dále výčtem: Indurain, Rominger, Zulle, Jalabert, Vanderbroucke, Boogerd, Kloden, Frigo, vyznavatel silové cyklistiky Vinokurov a loňský vítěz Jaksche.

Organizátorem podniku je známý A.S.O. – Amaury Sport Organisation, pořadatel mamutích akcí namátkou: nejznámější TdF, Paříž-Rubaix, ale i dalších “necyklistických” podniků, např. Rallye Paříž Dakar, Pařížského maratonu aj. Závodníci jsou tedy v těch nejlepších rukou:-))).

Etapy:

Prolog: Neděle – 06.03. – délka: 4 km – Issy-les-Moulineaux

  1. Pondělí – 07.03. – délka: 186,5 km – Etampes > Chabris
  2. Úterý – 08.03. – délka: 191 km – La Châtre > Thiers
  3. Středa – 09.03. – délka: 174 km – Thiers > Le Chambon-sur-Lignon
  4. Čtvrtek – 10.03. – délka: 185 km – La Chambon-sur-Lignon > Montélimar
  5. Pátek – 11.03. – délka: 172,5 km – Rognes > Toulon (Mont-Faron)
  6. Sobota – 12.03. – délka: 184 km – La Crau > Cannes
  7. Neděle – 13.03. – délka: 135 km – Nice > Nice

Celkem: 1.232 km

Týmy:

Davitamon – Lotto (BEL), Quickstep (BEL), Team CSC (DEN), AG2R, Prévoyance (FRA), Fundacion Ciclista Euskati (SPA), Gerolsteiner (GER), Illes Ballears (SPA), T-Mobile Team (GER), LibertySeguros Team (SPA), Domina Vacanze (ITA), Saunier Duval – Prodir (SPA), Fassa Bortolo (ITA), Boygues Telecom (FRA), Lampre – Caffita (ITA), Credit Agricole (FRA), Liquigas – Bianchi (ITA), Cofidis (FRA), Rabobank (NED), Francaise Des Jeux (FRA), Phonak Hearing System (SWI), Discovery Channel Pro Cycling Team (USA).

Autor: Adam Schneeberger

pozn. fandové motorismu se mohou těšit na prezentaci vozů Škoda, které jsou ofic. vozy závodu, resp. celé série Le Tour.

You may also like...