Park Tool MTB 3 – Mercedes mezi multifunkčními klíči

Kvalitní vercajk je základem dobrého pocitu ze servisování, všichni to víme, ale dost z nás se stále morduje s ošuntělými, ožvýkanými imbusy za doprovodu hlasitého klení. Jenže dejte za klíč “tiskara”:-). V případě Park Toolu garantuji, že “Smetana” nebude nazdařbůh vyhozen oknem, a ve vzdálenosti 50 km od domova vám nezůstanou oči pro pláč.

Jednou si tak šněruji Práglem s cílem koupě nářadí, se kterým po aero transportu budu schopen kolo z krachle vyjmout a následně sestrojit do jízdy schopného režimu (neb přátelové jistě doloží, jak bídným mechanikem já jsem). Na Karláku prodavač se silným nezájmem zákazníkovi něco nezaujatě vykládá, asi ho práce nebaví, mizím.

Zastavuji se v Bikeranchi a po chvíli “Schaufensterbummelingu”, jak u nás v Sudetech říkáme očumování, zavádím dialog s prodavačem. A ejhle, dotyčný je závoďák Michal Matěj Prokop, nedávno chudák v Boru na XC postižený krádeží stroje, ani se nesvezl, ve čtvrtek smontoval a v sobotu mu to nějaká k…a šlohla. A už kecáme, kdepak, není nad prodavače, který sám lítá na kole a ví “what`s the story about”.

Ovlivněn četbou cyklo-periodik, aktivním zájmem od mládí o tzv. “rambo-nože” a “švýcary” pídím se po multifunkčním cykloklíči. Vybírám mezi dvěma modely od Park Toolu (nabušenějším a vykuchanějším), nabídku dotváří klíče výrobců FUJI a BB. Neustále se dotazuji, zda nemají, klasické imbusy na kroužku, které již léta vozím zrezlé pod prdelí. Bohužel prý nejsou schopni konkurovat cenou, proto ať se ptám v kovomatu.

P1000024
P1000026

ANW. mechanici prý v servisu jedou už jedině Park Tool a počáteční, ač nemalá, investice se rentuje. Zkrátka díra do hlavy Park Tool: “simply the best”, odcházím s příjemným, odlehčeným pocitem a mutifunkčním Park Tool MTB 3 v plné palbě (ještě ne za pasem, ač pouzdro klíče okem na provléknutí opasku disponuje).

Co všechno kočička umí:

Klíč disponuje neskutečnými 21 funkcemi a dvěmi volitelnými: otvírákem pivních zátek a klíč jako celek může docela dobře sloužit jako pěstní klín pro případ nevyřízených účtů na startovním roštu:-). Bohužel vám všechny nevyjmenuji, některé opravdu nevím, kde bych měl na kole aplikovat.

Funkce:

  • nýtovač řetězu
  • montpáky
  • šroubovák klasika, křížový
  • imbusy: 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, & 8mm
  • klíč na montáž pedálů, že by “devítka”?
  • centrklíč pro 3 velikosti niplů
  • nůž
  • a ještě nějaké věci, jejichž význam je mi prozatím utajen:-)

Pouzdro s klíčem v pohodě dáte do kapsy u dresu, do podsedlové brašny bych jej nestrkal, pod Hvozdem by se obtížně vyhazovalo. Celý inštrument se skládá ze 3 částí (Parktool patent), které jsou opravdu velice jednoduché a vhodně použitelné (rozložení kompletu jsem věnoval jeden celý večer:-). Klíče jsou vyrobeny z té nejušlechtilejší oceli obohacené o různá aditiva, která přispívají k celkové tuhosti.

Především mě překvapila propracovanost celého setu, klíče skvěle padnou do ruky a jejich užití je téměř intuitivní. Doma v klidu jsem za pomocí klíče a představ o J. Tleskačovi kolo sestrojil, na kolik budou mé zkušenosti shodné až budu zmoklý, špinavý s hlaďákem daleko od domova, cíle ukáže až čas, jinak doporučuji. Jen ten kompas v rukojeti a šití mi tam chybí:-).

Máte-li jiné zkušenosti a názory dejte jim průchod v komentářích pod článkem.

Fotogalerie:

P1000028
P1000029

P1000030
P1000031
P1000032
P1000033
P1000034
P1000027

O výrobci

Park Tool (USA spol.) se věnuje nářadí již od r. 1963 a v současnosti je jeho největším výrobcem. Kupříkladu je sponzorem Lancova Discovery Channel týmu. Park Tool rovněž v letošním roce vydal “Modrou knihu Parktool” o opravách bicyklů a pořádá Park Tool specializované školy, ve kterých vyučuje přední mechaniky týmů, jak správně produkty používat. Kompletní přehled výrobků naleznete v katalogu (PDF ke stažení).

Autor článku: Adam Schneeberger – Mountainbike.cz
poděkování M. M. Prokopovi za příkladný přístup prodavače k zákazníkovi

You may also like...