Představení a test trenažéru Tacx i-Magic T1900

Aktuálně druhý nejlepší model z trenažérů holandské firmy Tacx nese označení i-Magic T1900. Vyrábí se již několik let, od podzimu 2005 se dodává s nejnovějším programovým vybavením i-Magic Fortius Software a nabízí jedinečné možnosti tréninku pomocí virtuální reality, simulace klasického ergometru v programu Catalyst nebo reálného prostředí díky funkci Real Life Video.

Hardware

Elektromagnetická brzdyKomplet se skládá z elektromagnetické brzdy o maximálním výkonu 990 wattů, hliníkového stojanu pro upnutí zadního kola (jak silničky, tak i MTB), ovládací jednotky k připevnění na řidítka, snímače kadence a propojovacích kabelů. Do počítače se připojí USB kabelem.

Volitelnou součástí je jednotka pro simulaci zatáčení Steering Frame, do které se upne přední vidlice. Po jejím připojení má uživatel neomezené možnosti při volbě trasy, bez této jednotky řídí zatáčení program sám a je nutno využívat přednastavené trasy, kterých jsou desítky.

Trenažér i-Magic T1900Řízení - vidlice Steering

Pokud chcete využívat i tepové funkce, je možno použít pás od téměř libovolného sporttesteru, doporučuje se však Polar.

Software

Součástí balení je od loňského podzimu programový balík Fortius Software, který nahradil původní i-Magic SW. Tvoří ho několik samostatných programů spouštěných z jednoho společného rozhraní.

 • i-Magic Fortius – simuluje jízdu na kole pomocí 3D grafiky a propojení počítače s elektromagnetickou brzdou. Během jízdy zobrazuje mimo jiné i údaje o rychlosti, procentu stoupání nebo klesání, čase, výkonu ve wattech a tepové frekvenci. K realistickému pocitu z jízdy na kole přispívá i to, že program bere v úvahu rychlost a směr větru, jízdu po různých typech povrchu nebo jízdu v háku za jedním z maximálně pěti virtuálních soupeřů. Obsahuje 3 oblasti:
   • Atlantis – silniční terény v přímořské oblasti, široké silnice i úzké cesty mezi písečnými dunami, nejdelší přednastavený okruh má cca 22 km
   • Callisto – speciální oblast pro jízdu na horském kole, hodně zvlněný a kopcovitý terén
   • Olympus – silniční horské terény, dlouhá stoupání, atraktivní pasy a průjezdy vesnicemi plnými fandících diváků, nejdelší přednastavený okruh má přes 40 km

Fortius i-Magic Fortius i-Magic Fortius i-Magic Fortius i-Magic Fortius i-Magic Fortius i-Magic

 • Catalyst – není založen na virtuální realitě a 3D grafice, ale 100% simuluje nejpropracovanější ergometry typu Cosmos. Umožňuje přesné programování cíleného tréninku nebo testování kondice.  Brzda je řízena v závislosti na zadaném stoupání / klesání, požadované tepové frekvenci nebo nastaveném výkonu. Délku intervalu určuje buď nastavený čas nebo ujetá vzdálenost.
 • Real Life Video – pokud máte počítač vybavený DVD mechanikou, můžete vyzkoušet cyklistiku v reálném prostředí. Program podle vaší rychlosti určuje rychlost přehrávání "filmu", zohledňuje nejen procento stoupání nebo klesání, ale i kvalitu povrchu. Na CD dodávaném s trenažérem je demo oblasti Mallorca (cca 4 km okruh), ale není problém dokoupit úseky jako legendární stoupání na Gavii, závody Amstel Gold Race nebo pro extrémisty celých 300 km závodu Milan – San Remo a mnoho dalších.

Real Life Video Real Life Video

 • Analyser – slouží k rozboru uložených záznamů ze všech předchozích programů, nabízí detailní možnosti porovnávání a sledování vlastní výkonnosti a aktuální kondice

Možnosti programu jsou téměř neomezené, v dalších částech testu věnujeme samostatný článek každé jednotlivé části systému.

Instalace

Prvním krokem bylo sestavení "železa" podle přiloženého manuálu, proběhlo bez problémů a zabralo kolem 30 minut. Propojení jednotlivých komponentů přiloženými kabely také proběhlo hladce, do jednotky elektromagnetické brzdy se připojí konektor od snímače kadence a propojovací kabel z ovládací jednotky. Důležité je nepřipojovat trenažér k počítači před instalací softwaru!

Ta proběhne automaticky po vložení CD do mechanicky, v průběhu instalace se ve Windows XP může objevit dotaz, zda povolit instalaci necertifikovaných ovladačů. Po kliknutí na ANO, systém nalezne nové USB zařízení a instalace je ukončena. Jako další krok bych doporučil provést aktualizaci ovladačů pomocí automatického nástroje on-line updade.

Testovací konfigurace:

i-Magic T1900 jsme testovali na notebooku Acer Aspire v konfiguraci

 • procesor Pentium M 740 1,7 GHz
 • operační paměť 1024 MB
 • grafická karta ATI X300 128 MB
 • DVD 
 • operační systém Windows XP Home SP2

a s použitím silničního kola.

Doporučená konfigurace:

 • procesor Pentium IV
 • operační paměť 512 MB
 • grafická karta DirectX 9 kompatibilní se 128 MB paměti
 • 1 volný USB port, volné místo na disku 850 MB
 • DVD mechanika pro Real Life Video
 • operační systém Windows 2000 nebo XP

Pokud nemáte zájem využívat 3D simulaci i-Magic Fortius, ale pouze Catalyst a Analyser, vystačíte s konfigurací:

 • procesor Pentium III
 • operační paměť 256 MB
 • grafická karta DirectX 9 kompatibilní s 32 MB paměti
 • 1 volný USB port, volné místo na disku 200 MB
 • operační systém Windows 98 SE, Me, 2000 nebo XP

Nastavení systému

Ovládání ze řidítekPo spuštění programu Fortius můžeme provést základní nastavení systému. Ovládání je možné buď ze řidítek nebo pomocí klávesnice a myši počítače. V menu System options vybereme jeden ze šesti jazyků (dánština, angličtina, němčina, francouzština, španělština nebo italština) a jednotky vzdálenosti a hmotnosti (km/mi, kg/lbs).

Kalibrace brzdy je dalším důležitým krokem. Jejím principem je dosáhnout konstantní rychlosti 30 km/hod a po zprávě na obrazovce přestat šlapat. Program podle momentu zpomalení vypočítá a nastaví koeficient ovládající brzdnou sílu. Tuto kalibraci se doporučuje provádět po každé změně v nastavení celého systému (dohuštění plášťů, dotažení přítlačného šroubu válce elektromagnetické brzdy apod.).

Poznámka: před kalibrací nezapomeňte na zahřívací fázi a rozjetí, protože dosažení a hlavně udržení přesné rychlosti 30 km/hod po určitou dobu není úplně jednoduché.

První zkušenosti

V tuto chvíli probíhá testování systému a všech jeho možností. V pokračování článku se budeme věnovat podrobnému představení první části balíku, programu i-Magic Fortius. 

You may also like...