Regenerace po Thajsku

Správná regenerace je stejně důležitá jako trénink samotný. Možností je spousta, mezi méně tradiční patří starobylá východní technika – thajská masáž. Co si pod tímto můžeme představit?

První zmínky o tomto způsobu obnovy tělesné a duševní energie jsou staré kolem čtyř tisíc let. V současnosti si pod pojmem thajská masáž představujeme kombinaci různých technik protahování spolu s akupresurou.

Jak masáž probíhá?

Kombinace slov Thajsko a masáž vyvolává určitě různé asociace, ovšem s erotikou nemá v tomto provedení nic společného. Provádí se přes oblečení (doporučuje se volné) a trvá obvykle od jedné do dvou hodin. Velký důraz je kladen na chodidla a obličej, kde se nachází velké množství tlakových bodů. Kromě toho jsou součástí protahovací cviky, které s vámi provádí masér – proto se také někdy názývá "jógou pro líné".

Svoji premiérovou "jógu" jsem absolvoval u Radmily Vojtěchovské v Relaxačním centru Točná u Prahy. Po uvítacím čaji následovalo ulehnutí na speciální matraci – futon – a za zvuku meditační východní hudby začala celá procedura. Díky navozené atmosféře klidu a pohody člověk rychle ztratil pojem o čase, ale odhaduji, že první část – masáž chodidel – trvala kolem 40 minut. Dále se postupovalo výš, postupně směrem k srdci, střídal se tlak na akupresurní body s pasivním strečinkem (neboli silou maséra).

K protahovacím cvikům více napoví obrázky, osobně jsem byl překvapen, kolik je na těle svalů a co všechno může při tom člověk cítit, do bolesti se nejde, ale rozsah pohybů je minimálně pro kancelářníka hodně veliký 🙂 Zároveň jsou okamžitě poznat účinky akupresury, na psychiku působí tlaky na energetické body ihned při jejich provádění a navozují pocit získané energie. Celkově trvala masáž necelé dvě hodiny, poslední částí byl obličej.

Pro koho je vhodná?

Určitě pro každého, kdo má možnost a chuť ji využít, s výjimkou určitých omezení u těhotných žen a osob s vysokým tlakem. Díky náročným protahovacím cvikům (i když spíše pro maséra 🙂 působí příznivě na regeneraci namoženého i strečinku nepoužívaného svaltva, takže má smysl využívat ji i při sportovní přípravě. Jako ideální se u cyklistů nabízí možnost zařadit thajskou masáž ihned po posilovně.

Četnost masáže je spíš záležitostí možností každého jednotlivce, smysl má i  jednorázově, ovšem jako cokoliv více působí při určité pravidelnosti – napadá mě interval jednoho měsíce, ale přesné informace vám poskytne masér individuálně.

Funguje to?

Masáží jsem prošel v listopadu, v období, kdy jsem nebyl v nějaké velké fyzické zátěži, trénink v mém podání je spíše záležitostí zábavy než tvrdé přípravy. O to více mě překvapilo, jak dokáží dvě hodinky strávené "na futonu" člověka nakopnout a psychicky provětrat a osvěžit. Na strečink bohužel sám od sebe nejsem, takže různé kroucení, natahování a další vylomeniny prováděné rukou odborníka s mými svaly, klouby a vazy skutečně zamávaly – ovšem bezbolestně a bez námahy, co víc si přát 🙂 Doporučuji minimálně vyzkoušet, vlastní obrázek si pak určitě uděláte sami.

2006-Bouracka-167 2006-Bouracka-174 2006-Bouracka-182 2006-Bouracka-186 2006-Bouracka-189 2006-Bouracka-190 2006-Bouracka-192 2006-Bouracka-194 2006-Bouracka-200 2006-Bouracka-202

You may also like...