Sportovní příprava hobby MTB maratonce – úvod

Tréninkových systémů  existuje velké množství, pomalu každý sportovní server se něčím podobným zabývá, poradenství od výživy po hubnutí i poslední dobou velmi částé články "Trénujeme s…"  najdeme v nekonečně mnoho variantách. Otázkou je smysluplnost takových reportáží, to, že někdo 2 x týdně chodí na spinning a 1 x na pivo je asi stejně důležitá informace, jako že Tereza předvádí modely Věry Kocové.

V případě, že se chcete věnovat dnes už i hobby cyklistice na slušnější a pokud možno stabilně rostoucí úrovni, stává se tréninkový plán nezbytností a čím je kvalitněji napsaný, tím je celý proces efektivnější. V nejbližším okolí jsem měl možnost sledovat obrovský skok ve výkonnosti, který během pouhého jednoho roku předvedli aktéři celoročního seriálu "Ondra s Ivčou" a rozhodl se vyzkoušet stejný systém na sobě.

Výchozí stav je samozřejmě úplně jiný, v dětství jsem nesportoval, závody na horském kole jezdím přesně od prvního Malevilu a systematická příprava neproběhla nikdy žádná, vše se řídilo akutální chutí, počasím a dalšími naprosto nedůležitými faktory 🙂 V kombinaci s prací je samozřejmě limitující i čas, nočního vrátného zatím dělat nechci, a tak přes týden žádné velké objemy nehrozí. Cílem je jezdit MTB závody střední a kratší délky, občas plnohodnotný maraton a párkrát zkusit i něco jiného, běh, silniční závod nebo triatlon.

MUDr. Ondřej Vojtěchovský nabízí již několik let pro vytrvalostní sportovce a především cyklisty program sportovní přípravy založený na osobních konzultacích a plánech v podobě excelovské tabulky (jak jste viděli v loňském roce u Ivči). To mu zřejmě přišlo jako příliš primitivní a tak pro letošní rok přichystal s cyklistou a programátorem Radkem Procházkou pro svoje klienty (svěřence? chovance? :o) vylepšení inspirované zkušenostmi ze souběžného působení na serveru www.cyklotrenink.com. Mezi pravidelými posezeními mají nyní k dispozici komfortní online systém pro správu plánu a komunikaci s trenérem. A právě v tomto systému bude vedena moje příprava a proto bych ho rád představil ještě před tím, než se vrhneme do jejího víru.

Údaje o sobě

Obsahují kromě přihlašovacího jména a hesla hlavně čas, který máte možnost strávit tréninkem. V mém případě je to volné úterý, přes týden kolem 3 hodin a o víkendech po 8. Což jsou maximální teoretické hodnoty, které jdou použít při sestavování plánu. V praxi se mi zatím vyskytují objemy podstatně menší.

Trénink

V Údajích o sobě jsou základní informace o tréninku, hlavně vyhrazený čas

Komunikátor

Funguje jako chatovací program pro komunikaci s trenérem, výhodou je oproti mailu 100% eliminace spamu a archivace všech informací na jednom místě, stejně tak rychlá reakce. Navíc máte jistotu, že ve chvíli, kdy trenér odpovídá na nějaký dotaz, tak sedí u počítače a má Váš plán před očima.

Trénink

Komunikátor slouží k rychlé domluvě mezi trenérem a trénovaným

Osobní tréninkové prvky

Jedná se o přehlednou tabulku všech individuálních tréninkových prvků použitelných v plánu. Kdykoliv se rychle dostanete do obrazu a víte, co přesně máte dělat, většina je u mě dána rozmezím tepové frekvence a kadence. Předpokládám, že pokud někdo trénuje s wattmetrem, bude zde mít spíš hodnoty výkonu. Barvou podkladu je rozlišena intenzita zatížení.

Trénink

Osobní tréninkové prvky zobrazují všechny použité motivy

Tréninkový plán

Nejduležitější část sytému. Přehledně zobrazuje veškeré údaje potřebné k tréninku, integrovaná nápověda (po přejetí myší) pomůže se zkratkami. Kromě zobrazení všech plánů funguje jako tréninkový deník, protože máte možnost zapsat si své poznámky ke každému řádku v kalendáři. Stejně tak obsahuje pole pro poznámky trenéra k jednotlivým cvičením.

Ovládání všech funkcí včetně tisku je naprosto jednoduché a rychlé, nemusíte ničím ztrácet svůj čas. Na žádnou negativní vlastnost jsem zatím (cca 2 měsíce používání) nenarazil, v systému nic nechybí ani nepřebývá.

Trénink

Tréninkový plán přehledně zobrazuje všechny potřebné údaje

Po celou dobu je v levém sloupci vidět kromě menu i plánovací kalendář. Do něj lze zadat plánované soustředění, závod nebo výpadek, navíc se třemi stupni důležitosti a trenér má tak možnost připravit plán přesně na míru i bez nutnosti osobní komunikace.

Spodní okno v levém sloupci obsahuje poslední odpověď z komunikátoru.

Jak plán funguje v praxi?

Od doby, co jedu podle plánu, naprosto odpadlo jakékoliv přemýšlení nad tím, co vlastně mám dělat. Všechno je "nalajnované" – v rámci dohodnutých mantinelů – a najednou vidím, že se dá trénink stíhat i při práci, jenom je potřeba chtít a věřit plánu a samozřejmě také rozumně posoudit své možnosti. Počasí není až tak limitující, jak se mi zdálo doteď, stejně tak se dá jet na kole nebo běhat potmě, bazén se dá také stihnout, posilovna přežít 🙂

Věřím, že systematičnost, pravidelnost a hlavně efektivita přípravy daná dohledem jednoho z největších expertů na vytrvalostní sporty u nás, vytěží z minima maximum – a jak praví klasik – i cesta může být cíl…

Příště se pokusím podrobněji popsat svůj osobní tréninkový plán a pokud vše přežiju, měl by se objevovat na těchto stránkách pravidelně.

You may also like...