Trénujeme s Ivčou (diriguje Ondra Vojtěchovský) – listopad

Testovací a seznamovací část tréninkové přípravy máme již za sebou, dneska se budeme věnovat představení plánu na první čtyři týdny.

Ze sportovního vyšetření a stanovené laktátové křivky máme dva základní výstupy, aerobní a anaerobní práh. Z těchto dvou hodnot určil Ondra Vojtěchovský základní individuální zátěžové zóny:

  • kompenzace  85 – 110 bpm
  • základní vytrvalost 111 – 165 bpm
  • intenzivní vytrvalost 166 – 180 bpm
  • prahová zóna 181 – 185 bpm
  • maximální intenzita 186 – 200 bpm

Základní zátěžové zóny

Tréninkový plán

Dalším krokem byla příprava tréninkových motivů. Jedná se o různé způsoby jízdy na kole nebo trenažéru, lišící se intenzitou, kadencí, použitými převody a profilem trasy, různé jsou i intenzity mezi případnými intervaly. Vzhledem k Ivčinnému zaměření na x-terru jsou zde obsaženy i motivy běžecké.

Tréninkové motivy

Tréninkový plán

Z těchto základních kamenů se na míru šije tréninkový plán. Samozřejmě jsou zohledněny veškeré individuální cíle dlouhodobé i krátkodobé, při tvorbě plánu se počítá se závody (pokud o nich panu trenérovi řekneme, že Ivčo 🙂 a vlatně všemi dalšími okolnostmi, které jej ovlivňují (dovolená, soustředění apod). Způsob poskládání motivů vychází z obecných principů (viz. články na webu Ondry Vojtěchovského – po klinické smrti systému Joomla aktuálně opět na živu!), detaily a konkrétní skladba patří mezi "utajené" know-how tvůrce plánu a díky tomu má rozpis smysl pouze pro konkrétního člověka i konkrétní dobu, plán na stejné období příštího roku bude určitě jiný.

Rozpis 6/11 – 19/11

Tréninkový plán

Rozpis 20/11 – 4/12

Tréninkový plán

Kromě tréninkového kalendáře obsahoval zaslaný materiál i obecné rady týkající se běhu a plaveckého stylu (hlavně se nauč kraula :), slečna Loubkovic zatím nepodvádí a dodržuje předepsané objemy (i když prý čekala větší, možná tajně vysedává po nocích na ergáči). Novinkou je určitě práce s tepovkou a kadencí (reklamní vložka – aby to vypadalo profesionálně – použitý hardware je na silnici Giant TCR Composite, do terénu No Saint Urian, kadenci a další věci zobrazuje Sigma 1606L DTS, tepy Polar S720 a mučícím nástrojem pro nejhnusnější zimní dny se stal Tacx Flow – vše z nadnárodního koncernu www.kolokram.cz ). Velký důraz je kladen na využití intervalového tréninku a zlepšování techniky jízdy na kole, běhu (oblíbená abeceda) i plavání, své místo má i posilovna.

Tréninkový plánCo na to Ivča?

Když sem ten plán spatřila poprvé, tak sem se úplně zhrozila – spousta čísel a zkratek, který sem vživotě neviděla, nebo aspoň ignorovala a teď je mam začít používat. Byla sem zvyklá jezdit na svůj pocit, takže jen když svítilo sluníčko, v tohle roční období by mě to ani nenapadlo, to co se děje venku přece neni pro holky!!!

Největší hrůzu mám ale z používání tepovky a trenažéru – bude mi asi chvilku trvat, než si vůbec zvyknu na nějakej systém, hlavně se však musim naučit poslouchat, protože už dneska začínám mít chuť měnit plány… je hezky a představa vlízt jen do bazénu mě trošku znervózňuje…

 

You may also like...