Zimní triatlon v jabloneckých Břízkách

Z cyklistického pohledu závodně mrtvá sezóna poskytuje vhodnou příležitost vyzkoušet i více exotické sporty. Po několika absolvovaných běžeckých závodech v loňském roce jsem podlehl svodům zimního triatlonu, který k mně známým disciplínám přidává ještě běžky.

Areál Břízky v Jablonci nad Nisou jsem navštívil zhruba po pěti letech, tentokrát tedy v zimě. Hned první pohled na lednovou ledem pokrytou silnici i lesní cesty a běžkový okruh namotaný v biatlonovém areálu a přilehlém okolí, s prapodivnou kvalitou povrchu (i když organizátoři v panujícím jarním počasí udělali maximum) a technickými točkami schladil moje iluze. Do startu ve 14 hodin zbývaly po prezentaci ještě dvě hodiny, takže se naskytla jak příležitost poladit kolo a důležité správné nafouknutí pneu, tak i pár okamžiků pro letmé seznámení s novým vázáním systému SNS Pilot 🙂

Společný start pro všechny kategorie proběhl s lehkým zpožděním, běh kategorie mužů ze odehrával na 5 kilometrech a převážně lesních cestách. Povrch sníh nebo led s kousky asfaltu, profil zvlněný, ale bez extrémů. Naplánovanou pozici mezi Kačkou a Ivčou jsem až do rozdělení tratí udržel, do depa jsem se dostal po 18,5 minutách na průběžném 14. fleku.

ZTT Břízky

Přezutí z běhu na kolo

Na kole kupodivu nenastaly očekávané mdloby a přechod z běhu do šlapání byl příjemnou částí závodu. Pláště Racing Ralph nafouknuté na zhruba 2 atmosféry držely jistě, takže nezbývalo, než se pokusit o zlepšení aktuálního umístění. Několik technických úseků a dlouhý sjezd, kde byla radost pustit kolo dolů, nahrávala bikerům a bez nějakého velkého vypětí jsem se postupně dostával dopředu. Třináct kilometrů nakonec vydalo na necelých 31 minut a posun o 7 míst.

ZTT Břízky

Pavel Jindra – jeden z favoritů

ZTT Břízky

Po výjezdu z depa…

Obávaný okamžik nastal o něco později, než jsem čekal. Přezutí do lyžařských bot i přeběh depem na místo startu mě nezbrzdil tak, jak jsem předpokládal. Osudová chyba nastala až při oblékání hůlek po prvním sjezdu (bláhově jsem se nechal vyhecovat diváky a místo nasazení v klidu před prvním odrazem jsem to nechal až na jízdu, což se samozřejmě nepovedlo 🙂 Nepřekonatelný problém se správným rozlišením levé a pravé hole mě stál asi 3 minuty a hlavně veškerou bojovnost. Pět okruhů jsem si projel na pohodu a do cíle dorazil znovu na 14. place. Celkový čas 1:20 znamelnal ztrátu 18 minut na vítěze, z čehož přes 10 se podařilo při běžkách.

ZTT Břízky

Ploc styl

Napínavý boj se odehrával v obou hlavních kategoriíh. Pavel Jindra podlehl Tomáši Doležalovi, třetí dojel xterrák František Žilák. Stájový kolega Honza Novota se mi z dohledu ztratil v prvním depu, o kolo mě vzal na běžkách a skončil na pěkném 5. místě.

V ženách se střídalo vedení v každé disciplíně, v běhu byla nejrychlejší Radka Vodičková, na kole předvedla obrovskou převahu Ivča Loubková, která svoji výbornou pozici ztratila až v posledním kole lyží, kdy ji dojela běžkařská legenda Šárka Grabmüllerová. Kačka Loubkovic si vybrala svůj den 6. místem.

Celkově tak nabídl pohárový závod atraktivní podívanou pro otužilé diváky a kvalitní, výborně připravenou akci pro závodníky. Délkou i náročností je zajímavým doplňkem zimního tréninku, pokud tedy nemáte v zimním triatlonu přiliš velké ambice…