Cycling.TV – cyklistika na internetu

V průběhu loňského roku se rozběhl zajímavý britský projekt Cycling.TV, alias přenášení cyklistických závodů na webu. Strůjci projektu byli překvapeni jeho úspěšností, a proto se rozhodli v roce letošním počet přenosů znásobit. V době, kdy na nás ze všech stran útočí nabídky ADSL, kabelových připojení, Wi-Fi, broadbandů aj., si na sledování TV, poslouchání rádia na internetu začínáme zvykat.

Kalendář přenosů je celkem nabitý a postupně přibývají akce další, v závislosti na vyjednávání s organizátory závodů o přenosových právech. Jedná se i o závody, které bychom v normální TV vůbec nenašli – jednorázovky a klasiky lokálního charakteru, především ze zemí cyklistice zaslíbených (Belgie, Nizozemí…). Závody jsou doprovázeny kvalitním komentářem v angličtině. V letošním roce se můžeme těšit na více než 70 dní závodění. Cycling.TV má zhruba 100.000 diváků/měsíc z více než 170 zemí světa.

Cycling.TV přináší především silniční cyklistiku, nezapomíná ovšem ani na bajky (závody UCI SP, skopičiny pod Red Bull standardou), lahůdkou jsou reportáže z Cape Epicu, různých festivalů (Garda), triathlon – zkrátka totální cyklistika. Další separé kategorií jsou zprávy, kdy “sličná” reportérka shrnuje cyklistické dění ve světě. Nově přibyla kategorie “italská cyklistika” a “cestování, volný čas”.

Cycling.TV

Cycling.TV

Základní nabídka přenosů je ZDARMA, existuje ovšem možnost připlatit si za PREMIUM verzi (cena 19.99 Euro/rok) a lehce tím celý projekt podpořit. Za jednorázový poplatek se můžeme těšit na následující:

  • Omloop het Volk – Highlights
  • Gent-Wevelgem – Highlights
  • Amstel Gold – LIVE a Highlights
  • Three Days of De Panne – Highlights
  • Tour of Suisse – LIVE a Highlights
  • Tour of Romandie – Highlights
  • Dauphine Libere – Highlights

…a mnoho dalšího. 33 dní LIVE cyklistiky před 30. červnem, to není špatné.

Přenosy samozřejmě nejsou reklamy prosté, ale někdo to zaplatit musí. Pro bezchybné sledování Cycling.TV je tradičně zapotřebí Billův Explorer, resp. Windows Media Player a připojení rychlejší než dial-up. V alternativních browserech může být funkčnost okleštěná, i když ve Firefoxu jsem to rozjel též. Tvůrci se holedbají, že Cycling.TV je MAC kompatibilní.

Cycling.TV se kupříkladu stala partnerem britské cyklistiky a zavázala se přenášet sérii 10 závodů British Premier Calendar Road Race Series 2006.

Cycling.TV - partner British Cycling

Cycling.TV může být zajímavou alternativou pro sledování přímých přenosů etap v pracovní době. Doufejme, že se ZDARMA verze neomezí na neustálé notorické opakování několika přenosů z historie a veškeré cyklistické svátky LIVE se nestanou pouze součástí placené PREMIUM verze.

Autor článku: Adam Schneeberger – Mountainbike.cz

You may also like...