Jeantex Transalp Tour s Jakubem Svobodou a Liborem Janouškem

Jeden z největších, nejtěžších a nejprestižnějších silničních etapových závodů pro širokou cyklistickou veřejnost startuje tuto neděli, 6. července. Budeme doprovázet českou dvojici  Jakuba Svobodu s Liborem Janouškem a na těchto stránkách přinášet průběžné zpravodajství přímo z místa dění. Na co se ale mohou těšit samotní závodníci?

Oproti předloňskému ročníku, kterého se oba (i když ne spolu v jedné dvojici) také účastnili, došlo k drobným změnám v trase, to podstatné ale zůstává. S celkovou délkou 859 kilometrů a 16849 nastoupanými metry rozhodně nebude rodinným výletem.

Přehled etap

  • 1. Oberammergau – Sölden – start v německém sportovním středisku nedaleko známého Garmisch – Pertenkirchen, pasy Ammersattel (1082 m.n.m.), Hahntennjoch (1894)

 

délka 141 km – převýšení 2453 m

  • 2. Sölden – Brixen – částečně vede v protisměru známého Ötztalerského maratonu přes legendární pasy Timmelsjoch (2509) a Jaufenpass (2094), závodníky poprvé zavede do Itálie)

 

délka 124 km – převýšení 3093 m

  • 3. Brixen – St. Vigil – Würzjoch (1987), Furkelpass (1737), etapa ve stopách Giro d´Italia

 

délka 91 km – převýšení 2909 m

  • 4. St. Vigil – Sexten – pasy Passo Valparola (2168), Passo Falzarego (2117), Passo Tre Croci 

 

délka 102 km – převýšení 2128 m

  •  5. Sexten – Falcade – Kreuzbergpass, Passo San Antonio, Passo Cibiana, Passo Staulanza 

 

délka 130 km – převýšení 3146 m

  •  6. Falcade – Feltre – Passo Valles, Passo Rolle, Passo Cereda

 

délka 115,39 km – převýšení 2917 m

  • 7. Feltre – Bibione – cíl

 

 délka 155 km – převýšení 482 m

Tým Kolkrám.cz

Na Transalp míří tradičně slušný počet Čechů, mezi jedny z favoritů přinejmenším papírově patří dvojice Jakub Svoboda – Libor Janoušek. Oba zkušení závodníci, oba mají už Transalp za sebou, oba míří vysoko.  Účastní se silničních maratonů i ČP, aktuálně okupují průběžné třetí, resp. páté místo v Marathon Cup sérii 53×11.

Libor Janoušek

Libor Janoušek

Tradiční dotazník jsme dali Liborovi, jezdícímu standardně v barvách Vokolek-Import týmu.

Co mě láká na závodě Transalp Tour? To, co několik dalších stovek nadšených hobíků, kterým se podařilo začátkem prosince loňského roku vůbec přihlásit. Zažít tu atmosféru závodu, perfektní organizaci, skvělé zajištění tratě a navíc stávit týden s lidmi stejného životního stylu. Kdo zkusil nějaký maraton na západ od našich hranic, ten aspoň částečně tuší, o čem mluvím. si celý týden jako na opravdovém Giru, závodit na uzavřené silnici. Myslím, že jako amatér nelze na kole zažít nic většího.

Co tvoje příprava? Proběhlo něco speciálního?

Zimní příprava proběhla klasicky. Posilovna, florbal, běh a díky mírnému počasí i hodně kola. Na konci března týden v Sant Tropéz. S motivací v tréninku problém nebyl.

Co kolo, na čem vyrazíš? Uvažuješ o kompakt převodnících?

Jezdím na kole Cannondale System Six a budu na něm startovat i na Transalpu. Kompakt převodníky nevezu, pouze nasadím kazetu 12-27 zubů. Mám to vyzkoušené z předloňského ročníku závodu, kdy jsem na Transalpu startoval poprvé a mělo by to stačit. Letos už vím, do čeho jdu, ale s parťákem jako je Jakub Svoboda to bude pekelně těžký týden.

Tvůj nejoblíbenější závod?

Dres 2008

Nejoblíbenější závod vyloženě nemám. Jezdím převážně maratony a preferuju závody o jednom velkém okruhu. Rád jezdím Sudety tour, Krále, Beskyd Tour a některé závody seriálu UAC.

Jezdíš i MTB?

MTB je u mě už minulostí. Závodil jsem devět let v XC kategorii hobby a poměrně úspěšně. Rád na tu dobu vzpomínám, ale v současnosti jsem 100% silničář. Bike už ani nevlastním.

Co by jsi doporučil všem, kteří mají rádi cyklistiku?

Co bych doporučil všem, kteří mají rádi cyklistiku? Jednou jsem četl v nějakém časopise tohle motto: "Sport je krásný, zdravý a nutný – ale nedopusťte, aby se z něj stala posedlost." Je v tom hodně pravdy, ale kdo svého koníčka opravdu miluje, těžko uposlechne.

Prozradíš něco ze svého tréninku?

Letos jsem konečně začal spolupracovat s internetovým trenérem a mohu všem, kteří váhají, tuto službu jenom doporučit. Já takto trénuju teprve dva měsíce, ale rozhodně cítím výkonnostní vzestup.

Cíle pro letošní sezónu? Co nejlépe se umístit v maratonské sérii 53×11, zajet slušný výsledek na Transalpu a hlavně se kolem stále dobře bavit.

Partneři týmu:

Partneři 2008

You may also like...