Úspěšná premiéra maratonu Gran Canaria 2005

Myšlenka zrozená před dvěma roky se stala realitou – na Gran Canaria proběhl první bajkový maraton v historii. Robin Seymour z Irska a Lisi Hager z Rakouska se stali prvními vítězi akce, která má ambice napevno ze zapsat do mezinárodního bajkového kalendáře. Zároveň se organizátorům povedlo uskutečnit humanitární sbírku na nemocnici v Havaně (čemuž odpovídal i název maratonu Maratón por Medicina) a nezapomnělo se ani na oblasti postižené vánoční vlnou C.

Sedmdesát účastníku jedenácti různých národností provedla trasa závodu napříč miniaturním kontinentem několika různými klimatickými pásmy. Odstartovalo se se sluncem nad hlavou i v duši a modrou oblohou nad osadou Puerto Rico. Ovšem na nejvyšším bodě závodu – 1.900 m.n.m. – udeřila mlha hustá tak, že by se dala krájet, navíc podporovaná 4 stupni pana Celsia. Těžké průtrže mračen, sužující pořadatele během několika týdnů před závodem, si už daly pokoj a způsobili pouze do zelena vybarvené louky a výhledy na romantické vodopády.

732
734
736

85 kilometrů trasy závodu obstarávalo 120 pořadatelů, závodníci oceňovali výborné značení, dobře zvládnuté občerstvovací stanice (např. s horkou polévkou) a dokonalé zabezpečení včetně doprovodných motocyklů a vozidel. V cílové obci St. Brigida mohli závodníci pojídat čerstvé ovoce, místní speciality a jogurt, ti rychlejší možná stihli sledovat dětský závod pořádaný místními školáky.

740
742
744

Premiérový maraton Gran Canaria se stal tvrdou bitvou mezi “evropskými” bajkery a místními Kanáráky. Nakonec v čase 3 hodiny 59 minut a 19 sekund zvítězil Robin Seymour, následován místním hrdinou Neftali Jimenezem Rodriguezem (4:07:53) a germánem Fabianem Rexhausenem (4:09:26).

Nejrychlejší žena potřebovala 5 hodin, 22 minut, 57 sekund a jmenovala se Lisi Hager. Druhou Tarju Owens (5:36:37) postihly na trase dva defekty.

Zdroj: Sonja Güldner-Hamel

You may also like...