Cape Epic 2005 – všichni jsou vítězové

Po 8 etapách, 900 km, více než 16 tis. nastoupaných metrech (téměř 2x Mt. Everest), za skvělého počasí, skončil ve městě Stellenbosch letošní ročník etapáku Cape Epic. Závod dokončilo 723 bikerů, české duo Horák s Novotným (Cyklomax RM – Salomon Team) obstálo v konkurenci světové elity a celkově obsadilo pěkné 8. místo.

Závěrečná, 47 km dlouhá, etapa zavedla bikery do blízkosti metropole Kapského Města. Obsahovala půvabné singletracky, technicky náročná stoupání, sjezdy vedly po trase DH UCI “svěťáku”, který se jel Jihoaf. republice v roce 1997.

Cape Epic - MTB etapový závod JAR

Vítězové

S časem 31hodin 20min a 7s zvítězila belgicko-holandská dvojice Roel Paulissen (moment. č. 1 v UCI žebříčku) a Bart Brentjens startující v barvách GIANT teamu. Paulissen s Brentjensem zvítězili v 7 z 8 etap, čímž nedali soupeřům příliš šanci. Stovky bouřlivě povzbuzujících školáků a špalíry příhlížejících diváků hnaly Giant team, pronásledovaný Ch. Sauserem (SUI) a F. Kessiakoffem (SWE) jezdícími v barvách Siemens Cannondale Racing Teamu, kupředu. Frederik Kessiakoff byl v cíli mírně zklamaný, protože strašně chtěl v poslední etapě zvítězit. Jak ovšem říká: “Roel a Bart jsou extra třídou na rovině a skvělí do špurtu, párkrát jsme si je ve stoupáních nebo sjezdech docvakli, ale na rovině se s nimi jet fakt nedá, vždycky nám odjeli. Skvěle jsem si dneska zajezdil a organizace závodu byla excelentní”, dodává ve finále spokojený Frederik.

Cape Epic 2005 - MTB etapový závod

Na profíky udělali strašný dojem amatéři

Na Roela udělali obrovský dojem amatérští závoďáci, byl absolutně ohromen jejich výsledky a nadšením pro závod. Říká: “nemohu pochopit, jak se mohou připravit na takto těžký závod a ještě zvládat chodit do práce na plný úvazek”. Zárověn byli na trati 2x déle než my, tudíž měli kratší čas na odpočinek a rehabilitaci před etapami. F. Kessiakoff dodává: “na Cape musí být člověk skvěle připraven a především mít najeto, sám přiznává, že si první tři etapy dost protrpěl, než se rozjel a smeká před všemi amatéry, kteří dokončili”.

Cape Epic 2005 - MTB etapový závod

Evans a Wieltschnig národními hrdiny a třetí celkově

Celá země oslavovala třetí flek Jihoafričana Kevina Evanse a jeho parťáka, Rakušana Silvia Wieltschniga (oba adidas Fiat Rotwild Scott Team), kterým se v poslední etapě podařilo uhájit 3. místo. Do závodu vstupovali s ambicemi někde kolem 10. místa, že by byli spokojeni. Do poslední etapy nastupovaly s 2 minutami k dobru, před další dvojici v pořadí, oba byli na startu strašně nervózní. Hned po startu se Silvio zapletl do smotky, kterou způsobili hoši z Papival-Stoeckli-Move-Magazin týmu. “Byl to pro nás šok, ale kamarádi Bresser, Platt, Wilson a Stewart nám sjeli odjetou skupinku, chtěl bych jim strašně poděkovat”, dodává Kevin Evans. Zbytek etapy jsme jeli rozumně, snažili jsme se vyhnout defektu.

Cape Epic 2005 - MTB etapový závod

Odměna

Po dojezdu poslední etapy čekaly na všechny závodníky krásně stinné zahrady Spier a první sklenky vína. Po osmidenním martýriu v sedle, monotónní gelové a jiné chemické stravě, první možnost v klídku řádně vše prodiskutovat, navázat nová přátelství, setkat se s rodinami a užívat bohatého a především chutného občerstvení, jídla aj.

Výsledky (kompletní na www.cape-epic.com)

Muži:

 1. Giant – Roel Paulissen (BEL), Bart Brentjes (NDL) – 31:20:06.38
 2. Siemens Cannondale – Christoph Sauser (SUI), Fredrik Kessiakoff (SWE) – 31:46:35.83
 3. adidas Fiat Rotwild Scott – Kevin Evans (RSA), Silvio Wieltschnig (AUT) – 32:44:47.99

Ženy:

 1. Fiat/ Bianchi/ adidas 2 – Hannele Steyn-Kotze (RSA), Zoe Frost (RSA) – 41:05:06.67
 2. Scott Ladies – Hanlie Booyens (RSA), Michelle Lombardi (RSA) – 41:41:29.32
 3. Hai-Bike/ Scrane.de – Kirsten Rösel (GER), Petronella Hattingh (RSA) – 44:56:57.74

Masters:

 1. Mongoose/ Getaway – Friedrich Coleské (RSA), Doug Brown – 36.38.42.93
 2. Sauna Diana – Jan Siemons (NDL), Jos V. Aert (NDL) – 36:53:12.54
 3. Specsavers – Linus Van Onselen (RSA), Frans van Zyl (RSA) – 36:54:59.84

Smíšená družstva:

 1. Team Microsoft – Nic White (RSA), Anke Erlank (RSA) – 38:55.52.75
 2. Manic Cycles/ Enduren – Geddan Ruddock (RSA), Jeannie Bomford (RSA) – 40:08:39.44
 3. Fast n Fresh – Leon Erasmus (RSA), Liza Serfontain (RSA) – 40:13.26.81

Autor článku: Adam Schneeberger – Mountainbike.cz
ve spolupráci se Sonjou Güldner-Hamel (CAPE EPIC Media Director)

You may also like...