Jiří Pospíšil – Trénuju tak, aby mě to bavilo

Cyklokrosař Jiří Pospíšil začínal s cyklistikou ve 14 letech, prošel několika týmy (mj. Škoda Auto Mladá Boleslav, Olpran, Morati) a zatím poslední zastávkou jeho kariéry byl Author. Jak už v našich krajích bývá zvykem, nejvíce se mediálně proslavil svým únorovým vyloučením z cyklokrosové reprezentace a následným odchodem z týmu Author. Toto téma bylo ve sdělovacích prostředcích “propráno” ze všech stran, přestože větší pozornost si určitě zaslouží Jirkovy sportovní úspěchy – 3 tituly mistra ČR v cyklokrosu (1996, 1999, 2002), vítězství v Českém poháru v cyklokrosu v roce 2003, titul mistra Evropy do 23 let (1995) i řada předních umístění v závodech MS. Sezónu 2003/2004 ukončil na 9. místě cyklokrosařského žebříčku UCI jako nejlepší z Čechů.

Jiří Pospíšil
“Trénuju tak, aby mě to bavilo a abych si to užil”, tvrdí Jirka. Většinu tréninku tráví na silnici, potkat ho můžeme téměř kdekoliv v okruhu cca 150 km od Bakova nad Jizerou. Pouze výjimečně, spíše v případě špatného počasí, vyráží do terénu. Má několik přírodních okruhů simulujících specifické cyklokrosové podmínky, jako je jízda hlubokým pískem po pláži, výběhy i krátké sprinty. Těmto tréninkům v přírodě často přihlíží i rodina v podobě manželky a dcer Kateřiny a Barunky.

I v letošním roce absolvoval tradiční 3 týdny na Mallorce. Denní porce přes 200 objemových kilometrů za každého počasí, s rodinným klanem Romana Kreuzigera i početnou grupou z Dukly Praha. “Jseš závoďák, kolo máš, tady máš ještě blatníček ať to na tebe necáká a jedeme” aneb průtrž mračen není překážkou, i to tvoří sport zvaný cyklistika. “Některý lidi nechápou, že trénujou hlavně kvůli sobě, ne kvůli ostatním. Obcházení vlastních tréninkových plánů nikam nevede.”

Jako zpestření své přípravy a odpočinek od silnice zvolil Jirka horské kolo. Určitě nevynechá důležité XC podniky (Kutná Hora apod.), po svých zkušenostech ze silničního Krále Šumavy se vrhne i do dlouhých závodů v terénu. “Určitě přijedu na maraton do České Lípy, mám to blízko a navíc mi vyhovuje systém závodu, myslím tím ty 3 okruhy. V prvním to člověk okoukne a v dalších už ví, jak se do toho správně obout. Navíc, každý závod, co se jede na okruzích, je vždy rychlejší, než kdyby se jelo na volné trati. Vezmu sebou rodinu, dcera si objede krátkou trať, zkrátka výlet.”

Na jakém kole Jirka pojede, je prozatím tajemstvím. “Mám rozjednané angažmá, ale v současné době ještě není nic uzavřeno.”
Popřejme tedy Jirkovi Pospíšilovi šťastný výběr svého dalšího působiště a úspěšnou nejen nadcházející sezónu.

Jiří Pospíšil, Roman Polanský

You may also like...