Patnáct set na Formula Xero Transalp

Xero XCM-3Stále více cyklistů volí továrně zapletená kola místo vlastní kombinace nábojů, výpletu a ráfků. Jedním z důvodů může být i posun systémových kol do cenových kategorií, ve kterých se už ani jiná varianta nevyplatí. Příkladem může být model Xero XCM-3 Transalp.

Xero je obchodní značka, pod kterou skrývá italská firma Formula. Část své produkce poskytuje i jiným výrobcům, proto se kola XCM-3 mohou vyskytnout pod různým obchodním označením, kromě Xero je prodává i Point Racing apod.

Technické údaje

  • určeno pouze pro V-brzdy (ne kotouče)
  • náboje Xero (Formula) přední / zadní SM-31 / SM-32
  • ráfky Xero (Formula) přední / zadní MX4 / MX4R 20 / 24 drátů, materiál 6061-T6, CNC obráběná brzdná plocha, indikátor opotřebení
  • černý výplet DT Swiss
  • hliníkové rychloupínáky
  • hmotnost 806 g přední, 1.142 g zadní

Xero XCM-3

Xero XCM-3

Design

Ráfky, náboje i výplet jsou v provedení lesklé černé anodizace, brzdná plocha je CNC obráběná. Elegantní loga na nábojích doplňují modré, možná už méně elegantní nálepky na ráfkách.  Řídký výplet DT dodává kolům optickou lehkost.

Montáž

Montáž plášťů i duší proběhla bez problémů, pláště Kenda i Hutchinson s drátovou patkou nekladly výrazný odpor a nebylo potřeba používat montpáky jako při zápase s ráfky Ritchey OCR, které mi v paměti zůstávají i po několika letech. Kazeta si s ořechem také rozuměla i bez vymezování pomocí přídavných podložek.

Provoz

Xero XCM-3Kola jsme namontovali na bicykl naší redakční spolupracovnice Kachny, která na nich jako závodnice TT Cyklorenovy Cvikov od loňského léta kromě tréninků absolvovala i několik závodů seriálu X-terra. Nevyskytly se žádné technické problémy ani potřeba kola docentrovat, najeto mají v současné době kolem 1500 km.

Užitečnou věcí pro podceňovače servisu je indikace opotřebení ráfku pomocí vyfrézovaného loga poblíž ventilku, v případě, že logo zmizí, nezbývá než ráfek vyměnit.

Podle referencí na zahraničních webech snesou kola i těžšího jezdce, celkové hodnocení tedy jednoznačně pozitivní, obzvlášť s přihlédnutím k pořizovací ceně od cca 3,5 tis. Kč za komplet.

Xero XCM-3

Xero XCM-3

Verdikt poroty 🙂

+ pevnost a odolnost, cena

na některých místech odřená barva výpletu po krátké době použití

Hodně muziky za málo peněz – kola lze bez problémů doporučit nejen na běžné ježdění, ale díky příznivé hmotnosti i na závody XC nebo maratony.

Za dodání kol děkujeme firmě Kolokrám.cz, za jejich testování a sepsání osobních zkušeností Kačce Loubkové.

You may also like...